Wybrana kategoria: samochody użytkowe

40ton.net Scania 460R Super na filmie i w dłuższym opisie – czego mogą spodziewać się kierowcy?

Scania z oznaczeniem „Super” to najnowszy model tej marki. Z zewnątrz nie dostrzeżemy w nim większych różnic, a i w środku zmiany były ledwie kosmetyczne. Zupełnie nowy jest za to układ napędowy, od silnika, przez skrzynię biegów, hamulec silnikowy, zbiorniki paliwa, a także tylny most. Charakterystyka wielu tych rozwiązań może wręcz wzbudzać pewne zaskoczenie, a dzisiaj w końcu mogę Wam odpowiedzieć na zasadnicze pytania – jak jeździ się tym w praktyce i co będzie to oznaczało z punktu widzenia użytkowników?

przejdź do artykułu » data: 01.04.2022

testowany model: Scania 460R Super

kategoria: samochody użytkowe serwis: 40ton.net
słowa kluczowe: scania, scania 460r super

40ton.net DAF XG+ 530 w bogatej konfiguracji – co oferuje nowy model z licznymi opcjami?

Coraz więcej nowych DAF-ów rozjeżdża się już do klientów. Niewiele z nich będzie jednak tak skonfigurowanych, jak egzemplarz którym ostatnio miałem okazję jeździć. Postanowiłem więc przygotować publikację, w której pokażę co nowy DAF XG+ może zaoferować w wersji „na wypasie”. Samochód możecie zobaczyć na dołączonych zdjęciach, a także na powyższej prezentacji filmowej. Jest to demonstracyjny DAF XG+ 530, z największą dostępną kabiną, najmocniejszym silnikiem z gamy oraz bardzo długą listą opcji.

przejdź do artykułu » data: 22.03.2022

testowany model: DAF XG+ 530mi?

kategoria: samochody użytkowe serwis: 40ton.net
słowa kluczowe: daf, daf xg+

40ton.net Czy sypialnia wydłużona o 30 cm robi różnicę – porównanie z udziałem dwóch DAF-ów

Od 1 września 2020 roku unijne przepisy dopuszczają stosowanie dłuższych kabin samochodów ciężarowych. Nadwozia mogą być powiększone o nawet 90 centymetrów, bez ograniczania długości zabudów lub naczep. Warunkiem jest przy tym uzyskanie korzyści aerodynamicznych, zwiększenie bezpieczeństwa i potwierdzenie wszystkiego stosowną homologacją.

przejdź do artykułu » data: 22.03.2022

testowany model: DAF XF, XG+

kategoria: samochody użytkowe serwis: 40ton.net
słowa kluczowe: daf, daf xf, daf xg+

40ton.net Scania 460R Super – pierwsze wrażenia z jazdy przy wyjątkowo niskich obrotach

W minioną środę w Sodertalje Scania zaprezentowała nową platformę napędową, która ma ograniczyć zużycie oleju napędowego o 8 procent. Scania podeszła do sprawy kompleksowo pokazując za jednym zamachem całkowicie nowy kompletny układ. Począwszy od nowego rzędowego, sześciocylindrowego silnika, przez nową skrzynię biegów G25 z opcjonalnym retarderem, na nowej tylnej osi R756 kończąc. Przy okazji zmieniono układ osprzętu przy ramie (nosi on nazwę MACH), na taki, który w przyszłości pozwoli wykorzystać podwozia w pojazdach o napędzie alternatywnym.

przejdź do artykułu » data: 08.03.2022

testowany model: Scania 460R Super

kategoria: samochody użytkowe serwis: 40ton.net
słowa kluczowe: scania, scania 460r super

40ton.net Budżetowy Mercedes-Benz Actros F w doposażonej wersji – o co chodzi z tą literą “F”?

Litera “F” stała się u Mercedesa symbolem taniej wersji. Pod nazwą Actros F zaczęto oferować ciężarówkę z mniejszą kabiną, ograniczonym zakresem konfiguracji oraz niższą ceną. Czy więc oznacza to, że na widok litery “F” kierowcy powinni uciekać, a przewoźnicy przechodzić do kolejnej oferty? Niekoniecznie, co pokazał ciągnik, którym miałem okazję jeździć w ubiegłym tygodniu.

przejdź do artykułu » data: 19.08.2021

testowany model: Mercedes-Benz Actros F

kategoria: samochody użytkowe serwis: 40ton.net
słowa kluczowe: mercedes, mercedes actros

40ton.net Gdyby Twoją pierwszą ciężarówką był najnowszy MAN TGL – jak wiele poszło do przodu

Dwa tygodnie temu prezentowałem najnowszego MAN-a TGL, który trafił już do pracy w polskiej szkole nauki jazdy. Można się też domyślać, że wkrótce takich ciężarówek będzie więcej, jako że TGL już od lat cieszy się w szkoleniach ogromną popularnością. Sam miałem okazję odbyć na tym modelu część lekcji, gdy robiłem kurs na kategorię C. Był to wówczas TGL pierwszej generacji, z popularnym 240-konnym silnikiem Euro 3.

przejdź do artykułu » data: 19.07.2021

testowany model: MAN TGL

kategoria: samochody użytkowe serwis: 40ton.net
słowa kluczowe: man, man tgl

40ton.net Najmocniejsza ciężarówka na rynku, stworzona po to, by cieszyć – jak jeździ Scania 770S

Tym tekstem kończę serię publikacji o zmodernizowanych ciężarówkach marki Scania. Mogliście już przeczytać o pewnych zmianach w napędzie na LNG oraz zapowiedzi jeszcze nowszych silników. Była też prezentacja autostradowego autopilota LKA, następnie recenzowałem nową skrzynię biegów biegów G33 oraz przedstawiałem model R590 z nowym wariantem silnika V8. A na koniec zostało nam najlepsze. Będą to wrażenia z jazdy Scanią 770S, czyli oficjalnie najmocniejszą seryjną ciężarówką na świecie.

przejdź do artykułu » data: 10.05.2021

testowany model: Scania 770S

kategoria: samochody użytkowe serwis: 40ton.net
słowa kluczowe: scania, scania 770s